Wednesday 23 May 2012
SELAMAT DATANG
Selamat datang ke laman sesawang Mari Belajar Sains. Laman Blog Mari Belajar Sains ini diwujudkan untuk kemudahan guru-guru Sains Sekolah Rendah khususnya dan para pelajar amnya untuk berkongsi bahan atau maklumat bagi mempertingkatkan prosess pengajaran dan pembelajaran (P&P) masing-masing.
Segala bahan yang terdapat di laman sesawang ini boleh digunakan sebagai bahan bantu mengajar (BBM) atau sebagai bahan rujukan P&P. Semoga dengan adanya laman sesawang ini para guru dan pelajar akan mendapat manfaat demi meningkatkan lagi pencapaian di dalam mata pelajaran Sains. Manfaatkanlah segala bahan yang ada di sini dan kongsikan dengan rakan-rakan.Semoga blog ini menjadi satu laman bagi guru-guru sains untuk memuat turun pelbagai bahan sains berkongsi pandangan bersama-sama
Tuesday 22 May 2012
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
DUNIA SAINS DAN
TEKNOLOGI TAHUN 2
Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi
Kelas :Tahun
Dua
Tema / Tajuk : Sains Hayat / Haiwan
Masa :
10.00 – 11.00 pagi ( 60 minit )
Standard pembelajaran : 2.4.1 ,2.4.2 dan
2.4.3
Objektif pembelajaran : Pada akhir
pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
2.4.1 Menjelaskan cara haiwan bergerak seperti
berjalan, merangkak, terbang, berenang, menjalar, mengengsot, merayap, berlari
dan melompat.
2.4.2
Menjalankan simulasi cara haiwan bergerak seperti ikan berenang, burung
terbang, lembu berjalan, kura-kura merangkak, ular
menjalar, siput babi mengengsot,
semut merayap, kuda berlari dan katak
melompat.
2.4.3 Menyatakan
kepentingan pergerakan kepada haiwan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
FASA
|
CADANGAN AKTIVITI
|
CADANGAN KOMUNIKASI /
CATATAN
|
||
Orientasi:
Set Induksi
(5 minit)
|
|
BBM:
Klip video
|
||
Pencetusan Idea
(15 minit)
|
Guru membawa murid keluar dari bilik darjah untuk
membuat pemerhatian dan mengenal pasti pergerakan haiwan di persekitaran
kawasan sekolah.
Murid menceritakan cara haiwan-haiwan bergerak
Murid A : Katak melompat
Murid B : Ikan berenang
Murid C : Burung terbang
Murid D : Siput mengengsot
Murid E : Semut merayap
Murid D : Kucing berjalan
|
Kaedah
p& P
Kajian
lapangan
KPS :
Pemerhatian
|
||
Menjana idea
( 20 minit )
|
Guru menyediakan kad perkataan (pergerakan haiwan)
Murid dikehendaki menyesuaikan kad perkataan dengan
gambar mengikut cara pergerakan haiwan
Contoh :
Guru menyoal murid
tentang cara pergerakan haiwan
|
BBM : Kad
gambar, kad perkataan
Soalan :
1.
Bagaimanakah cara burung bergerak?
2 .
Bagaimanakah cara siput babi bergerak?
3.
Adakah katak berjalan? Jelaskan cara katak bergerak.
4.
Adakah ikan merangkak? Jelaskan cara ikan bergerak.
5.
Bagaimanakah cara buaya bergerak ?
BBM : paparan
slaid
SOALAN
1.
Senaraikan nama haiwan yang terdapat dalam gambar tadi
dan terangkan cara haiwan tersebut bergerak.
|
||
Penstrukturan semula
(15 minit)
|
Murid melihat tayangan video cara pergerakan yang
dipelajari.
Murid menceritakan aktiviti yang dilakukan oleh haiwan
dalam video tersebut.
Guru menjelaskan kepentingan pergerakan haiwan yang
ditunjukkan dalam video.
Contoh :
1.
Helang menangkap ular untuk dijadikan makanan.
2 .
Tikus melarikan diri untuk melindungi diri dari musuh.
|
Murid A : Burung helang menangkap ular.
Soalan
:
Mengapa helang menangkap ular ?
Jawapan
:
Helang lapar.
Murid B : Harimau mengejar rusa
Soalan :
Mengapa tikus melarikan diri?
Jawapan :
Tikus takut kepada kucing
Soalan : Mengapa burung terbang.
Jawapan : Mencari makanan
BBM : paparan slaid
|
||
Pentaksiran
|
BBM : Lembaran kerja
|
|||
Aktiviti Pemulihan
|
Murid menyiapkan Lembaran Kerja 2
|
|
||
Aktiviti Pengayaan
|
Guru membuat pengukuhan tentang pembelajaran dan
pengajaran berkaitan dengan pergerakan haiwan.
Murid menjawab soalan kuiz .
|
BBM : Soalan kuiz
|
||
Refleksi
(5 minit)
|
25 orang murid dapat menyatakan cara dan tujuan haiwan
bergerak .
5 orang murid dibimbing untuk menyatakan cara
pergerakan haiwan.
|
BBM : paparan slaid
|
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :
TMK - menggunakan
tayangan video tentang pergerakan haiwan.
Bahasa – menggunakan bahasa yang betul berkaitan dengan
pergerakan haiwan.
Bahan Bantu Belajar (BBB)
-
Kad perkataan
-
Kad gambar
-
Video
-
Komputer
-
Specimen sebenar (Ulat
gonggok, ikan, burung, siput dan katak)
Monday 14 May 2012
KENALI KAMI
TUGASAN BLOG -KPD 3016
NAMA AHLI KUMPULAN :
NAMA AHLI KUMPULAN :
JAMRAH BINTI JELANI
SUHAILA BT. MANSOR
HASNIN BT. AB WAHAB
MOHD ZAHARI B. ISHAK
MUHAMMAD RADHIF B. MAT DERIS
|
750418085244
780712086026
770419036442
750824015479
740910026255
|
PPG/23098/12
PPG/21967/12
PPG/21613/12
PPG/23122/12
PPG/21743/12
|
Friday 11 May 2012
Supaya lebih faham lagi mari kita lihat ini..
Cara haiwan bergerak.
View more PowerPoint from Jamrah Jelani
Thursday 10 May 2012
Mari kita lihat paparan ini pulak... Haiwan bergerak 111213060022-phpapp01
View more PowerPoint from Jamrah Jelani
Sunday 6 May 2012
Subscribe to:
Posts (Atom)